تزریق بوتاکس برای درمان چه چین و چروک هایی کاربرد دارد؟
تزریق بوتاکس برای درمان چین و چروک های دینامیک کاربرد دارد یعنی چین و چروک هایی که ایجاد آنها وابسته به انقباض عضلات است مثل چین های بین دو ابرو که به چین اخم معروف است و چین های پیشانی و پنجه کلاغی دور چشم. این نوع چین و چروک ها بر اثر انقباض عضلات ایجاد می شود و اگر ما تزریق بوتاکس را هرچه رودتر انجام دهیم از ایجاد آنها پیشگیری می کنیم.
 
بعد از تزریق بوتاکس اثر آن کی مشخص می شود؟
اگر از داروی انگلیسی دیسپورت که مورد تأیید مراکز ذی صلاح داخل کشور است استفاده شود پس از 2 روز از تزریق اثر گذاری آن شروع شده و عضلات آرام و فلج می شوند و 1 هفته الی 10 روز پس از تزریق حداکثر زمان شروع اثر گذاری دارو است. ما معمولاً 2 هفته پس از انجام تزریق از مریض درخواست می کنیک که برای چک کردن و ترمیم احتمالی مراجعه کند.
 
پس از تزریق بوتاکس تا چه مدت اثر بوتاکس باقی خواهد ماند؟
باید بگوییم اثر بوتاکس در افراد مختلف متفاوت است ولی می توانیم زمان متوسط بین 3 تا 6 ماه را برای آن ذکر کنیم؛ البته دیده شده در بعضی از افراد تا 8 ماه هم اثر تزریق باقی مانده هرچند که همیشگی نیست. عموماً افراد بعد از تزریق اول احساس خوش آیندی نسبت به اثر تزریق دارند ولی در جلسات بعدی احساس می کنند اثر تزریق کم شده که البته این طبیعی است زیرا در تزریق اول چون عضلات قبلا بکر بودند و همیشه در انقباض بوده اند، پس از تزریق اول به دلیل فلج شدن عضلات مربوطه احساس جدید و خوش آیندی را بیماران عزیز تجربه می کنند به خصوص افرادی که میگرن دارند، این دسته از افراد تا مدتی که اثر دارو وجود دارد کاهش چشمگیر در درد میگرن خود را احساس می کنند و این باعث می شود که این افراد راغب شوند تا دفعات دیگری هم تزریق بوتاکس را انجام دهند.
 
تا چند مرتبه می بایست تزریق بوتاکس انجام شود؟
هر 4 تا 6 ماه و هر فرد بین 3 تا 5 بار. پس از گذشت 4 تا 6 ماه پس از تزریق، فرد همانند فردی که دستش را تازه بعد از مدت طولانی از گچ در آورده و عضلاتش ضعیف و آتروفیک می شود، در تزریق هم به این صورت است که ما عضلات فوقانی صورت را به صورت فیزیولوژیک و آگاهانه فلج می کنیم. در طول این مدت که عضله فلج می شود فعالیت نمی کند و اثرش کم می شود و آتروفیک می شود و این خود باعث کم شدن قدرت همیشگی آن می شود. در ضمن کسانی که عادت به اخم کردن دارند مثل مواجه شدن افراد با نور شدید آفتاب و یا هنگام مطالعه در مدتی که اثر بوتاکس باقیست فرد این عادت را کم کم از دست میدهد و این 2 عامل موجب می شوند که پس از 3 تا 5 جلسه تزریق فرد نیاز به تزریق دیگری نداشته باشد و چین های عمیق دیگر باز نگردند ولی خیلی از اوقات افراد از فرم ابروهای خود که بر اثر بوتاکس بالا می رود و احساس خوش آیند بدست آمده از آن، هر سال یک مرتبه و قبل از عید نوروز برای تزریق مجدد مراجعه می کنند.
 
آیا ممکن است فرد به دنبال استفاده از بوتاکس دیگر پاسخ مثبت به استفاده از دارو ندهد؟
در موارد بسیار نادر ممکن است افراد پس از تزریق بوتاکس به دارو جواب ندهند و آن به دلیل ساخته شدن  آنتی بادی علیه آن دارو می باشد و اگر شما از تزریق متخصص پوست خود کاملا مطمئن هستید که از داروی مناسبی  استفاده کرده ولی اثر آن را مشاهده نکرده اید، تجربه نشان داده افرادی که از تزریق دیسپورت نتیجه نمی گیرند تزریق بوتاکس روی آن ها جواب میدهد ( توجه کنید که خیلی از بوتاکس های مورد استفاده در ایران چینی  و خطرناک هستند و باید بیماران مراقب باشند تا از بوتاکس های معتبر برای تزریق استفاده گردد در غیر این صورت عوارضی مثل ایجاد آلرژی، سر درد های شدید و دو بینی را به دنبال دارد) و همچنین نحوه تزریق نیز بسیار مهم است.
 
 
آیا هر فرد مدعی تزریق بوتاکس قابل اطمینان است؟
به نظر من تزریق بوتاکس یک کار کاملاً تخصصی است و حتماً می بایست توسط یک متخصص(متخصص پوست یا متخصص جراحی پلاستیک) انجام شود و هرگز تزریق آن را توسط افراد غیز پزشک و حتی غیر متخصص توصیه نمی کنم و بیماران در صورت انجام چنین تزریقاتی ممکن است دچار عوارضی مثل افتادگی پلک شوند که ممکن است تا ماه ها، آن ها را درگیر کند.
 شکلهای تزریق بوتاکس: