پیتریازیس رزه آ
پیتریازیس رزه آ در هر سنی ممکن است دیده شود ولی در سنین 10 تا 35 سالگی شایع تر است. این بیماری ممکن است هفته ها تا ماه ها طول بکشد. معمولاً پس از بهبودی، آثاری از این بیماری در پوست باقی نمی ماند، اما در افرادی که پوست تیره تری دارند ممکن است لکه های قهوه ای رنگی برای مدت زیادی برروی پوست باقی بمانند که آنها هم نهایتاً محو خواهند شد.
علائم این بیماری چیست؟
بیماری معمولاً با یک لکه صورتی رنگ بزرگ برروی سینه یا پشت شروع می شود که به آن «لکه مادر» می گویند. در حاشیه این لکه ممکن است پوسته هایی وجود داشته باشد. اغلب افراد مبتلا، به خیال اینکه این ضایعه نوعی عفونت قارچی است از داروهای ضدقارچی استفاده می کنند. اما استعمال داروهای ضدقارچی مفید نیست چون عامل این بیماری قارچ در عرض یک یا دو هفته لکه های صورتی بیشتری روی تنه، بازوها و پاها ظاهر می شوند. این ضایعات ممکن است در گردن و به ندرت روی صورت هم ایجاد شوند. این لکه ها معمولاً از لکه مادر کوچکترند و ممکن است با عفونت قارچی اشتباه شوند. این ضایعات، بیضی شکل بوده و اغلب شکلی مشابه نمای یک درخت کاج با شاخه های آویخته در پشت بوجود می آورند. نزدیک به نیمی از بیماران از خارش رنج می برند، که مخصوصاً این حالت در گرمای هوا می تواند شدید باشد. گاهی اوقات علائم دیگری مثل خستگی و درد هم وجود دارد. ضایعات معمولاً در عرض شش هفته محو و ناپدید می شوند. اما گاهی نیز بیشتر باقی می مانند. فعالیت بدنی مثل پیاده روی یا دویدن و یا حمام کردن در آب داغ ممکن است بطور موقت باعث بدتر شدن یا پیدایش مجدد لکه ها شود. در برخی موارد ضایعات تا چند هفته بعد از حمله اولیه دوباره ظاهر می شوند. این روند می تواند برای ماهها باقی بماند.
علت این بیماری چیست؟
‏علت این بیماری نامعلوم است. اما با اطمینان می توان گفت که عامل آن قارچ و یا باکتری نیست. همچنین ناشی از هیچ یک از انواع آلرژی نیز نمی باشد. این بیماری نشانه ای از هیچ بیماری داخلی هم نیست.
برخی متخصصین پوست احتمال می دهند که عامل این بیماری نوعی ویروس باشد. این نظریه بر پایه این واقعیت استوار است که این بیماری معمولاً فقط یک بار اتفاق می افتد و گاهی اوقات باعث می شود بیمار احساس ناخوشی خفیفی شبیه سایر بیماری های ویروسی کند. البته این تئوری هنوز ثابت نشده است و به نظر نمی رسد که این بیماری از فردی به فرد دیگر سرایت کند.
این بیماری چگونه تشخیص داده می شود؟
پیتریازیس رزه آ معمولاً به آسانی توسط متخصص پوست تشخیص داده می شود. اما ضایعات پوستی در این بیماری ممکن است در افراد مختلف نمای متفاوت داشته باشند و این امر تشخیص را مشکل تر می کند.
اندازه و تعداد ضایعات نیز ممکن است متفاوت باشند. گاهی اوقات ضایعات در مناطق غیرمعمول مثل اندام تحتانی یا صورت بوجود می آیند. عفونت های قارچی (مثل کچلی ها) ممکن است شبیه این بیماری باشند. همچنین حساسیت به برخی داروها مثل آنتی بیوتیک ها و داروهای قلبی ممکن است ضایعات مشابهی را ایجاد نمایند.
متخصص پوست ممکن است جهت رسیدن به تشخیص قطعی، درخواست آزمایش خون، آزمایشی پوسته های سطحی ضایعه و یا حتی نمونه برداری (بیوپسی) از آنها را بنماید.
درمان این بیماری چیست؟
از داروهای موقعی یا خوراکی جهت تسکین خارش می توان استفاده نمود. ممکن است لوسیون های طبی تسکین دهنده و نرم کننده تجویز شود. پیشنهاد می شود استحمام با آب ولرم و نیم گرم بجای آب داغ صورت گیرد. از انجام دادن فعالیتهای سخت و طاقت فرسا که می تواند باعث بدتر شدن بیماری شود باید خودداری نمود. استفاده از درمان با اشعه ماوراء بنفش تحت نظر متخصص پوست می تواند مفید باشد. در صورت عدم دسترسی به این درمان می توانید روزانه چندین دقیقه حمام آفتاب بگیرید.
گاهی اوقات استفاده از داروهای ضدالتهابی مثل داروهای کورتن دار برای سرعت بخشیدن به بهبودی الزامی است. بیماران باید اطمینان داشته باشند که پیتریازیس رزه آ بیماری خطرناکی نیست.
به یاد داشته باشید که این بیماری پوستی، شایع و معمولاً خفیف است. در موارد خفیف ممکن است درمان، ضروری و لازم نباشد و خوشبختانه حتی موارد شدید آن نیز به سرعت به درمان صحیح و مناسب پاسخ می دهد.